Group

Past members

Tom Hait

PhD student (joint with Prof. Rani Elkon, Medicine) 2017 – 2023

Programmer 2012-2014, MSc student 2014-2017 (joint with Rani Elkon, Medicine)

Nimrod Rappoport

PhD student (joint with Prof. Amos Tanay, Weizmann Institute) 2018 – 2023

MSc 2017-2018

Gideon Shaked

Undergraduate project student 2023 – 2023

Dr. Lianrong Pu

Postdoc 2019 – 2023

Pavan Kumar Reddy Yannam

Undergraduate project student 2022 – 2023

Yonatan Itai

MSc student 2019 – 2023

Hadar Amira-Haham

MSc student 2019-2023

Naama Kadosh

MSc student 2019-2022

David Pellow

PhD student 2015-2022

Dan Flomin

MSc student 2020-2022

Roi Cohen

Programmer 2020-2022

Nima Rahmanian

Summer project student 2021

Yael Ben Ari

MSc student 2018-2021

Abhinav Dutta

Summer project student 2021

Idan Nurick

MSc 2013-2017, PhD 2019-2020 (joint with R. Elkon, Medicine)

Dvir Netanely

PhD student, 2011-2020

Gabrielle Ecanow

Summer student 2019

Liad Erez

Project student 2018-2019

Roy Safra

Programmer 2018-2019

Gal Dinstag

MSc student 2016-2019

Maor Dan

MSc student 2014-2018

Aviv Steiner

Programmer 2017-2018

Ron Zeira

Postdoc 2018

MSc 2010-2013, PhD 2013-2018

Neta Stern

Programmer 2016-2018

Kobi Perl

PhD student, (joint with Karen Avraham, Medicine) 2013-2018

David Amar

Postdoc 2016-2017

MSc 2009-2012, PhD 2012-2015

Roye Rozov

PhD (joint with E. Halperin) 2009-2017.

Amir Vizel

Programmer 2016-2017

Rami Eitan

MSc student 2012-2016

Meirav Zehavi

Postdoc (joint with H. Kaplan) 2015-2016

Itay Laufer

Programmer, 2016

Gil Goldshlager

Summer student (MIT-TAU MISTI program) June-August 2015

Adi Maron-Katz

MSc (joint with Y. Shiloh) 2002-2004, Programmer 2004-2010, PhD (joint with T. Hendler) 2010-2015

Roei Herzig

Programmer, (joint with Y. Ebenstein) 2013-2014

Yaron Orenstein

PhD 2010-2014

Jessica Hoffmann

Visiting MSc student Spring-Summer 2014

Oren Avram

Project student (Joint with M. Kupiec) 2012-2013

Guy Harari

MSc candidate 2010-2013

Arnon Paz

Post-Doc (joint with Y. Shiloh) 2008-2012

Omer Zuqert

Programmer (Joint with Y. Ebenstein) 2012

Hershel Safer

Senior researcher 2010-2012

Guy Karlebach

PhD 2007-2012

Eyal David

Programmer (joint with Y. Shiloh) 2009-2012

Annelyse Thevenin

Postdoc 2010-2012

Guy Banay

Programmer 2010-2011

Fulton Wang

Summer student (MIT-TAU MISTI program) 2011

Oren Tzfadia

Guest PhD student 2010-2011

Yaara Ben Amram Segre

Project student (joint with M. Kupiec) 2009-2010

Gal-Hagit Romano

Post-Doc (joint with M. Kupiec) 2009-2010

Seagull Shavit

MSc 2004-2007, (joint with Y. Shiloh). Programmer 2007-2010

Renana Meller

MSc candidate 2007-2010

Mukul Bansal

Post-Doc 2009-2010

Ofer Lavi

MSc 2007-2010

Michal Ozery-Flato

MSc 2001-2004, PhD 2004-2009

Shahar Kidron

Lab project, (joint with L. Broday) 2007-2009

Esther-Lou Pass

PhD candidate 2009

Amir Hamenahem

MSc candidate (joint with Y. Shiloh) 2008-2009

Amir Darom

Research Assistant (joint with L. Broday) 2009

Sharon Bruckner

MSC (joint with R. Sharan) 2007-2009

Falk H├╝ffner

Post-Doc 2008-2009

Chaim Linhart

MSc 1999-2002, PhD 2003-2009

Igor Ulitsky

Summer student 2004, MSc 2004-2005, PhD 2005-2009

Akshay Krishnamurthy

Summer student, June-July 2009

Naama Warman

PhD candidate (joint with Y. Shiloh) 2008-2009

Idan Zohar

MSc candidate (joint with Y. Shiloh) 2007-2008, Programmer 2009

Lior Mechlovich

Programmer 2007-2009

Rita Vesterman

Programmer 2005-2009

Shiri Yemini

Programmer (joint with M. Kupiec) 2006-2008

Nira Amit

Programmer (Joint with Y. Shiloh) 2006-2008

Yonit Halperin

Programmer 2005, MSc 2005-2008

Michael Gutkin

Msc 2006-2008

Panos Giannopoulos

Post-Doc 2007-2008

Firas Swidan

PostDoc 2007-2008

Maya Mouler Rechtman

Research Assistant (joint with L. Broday) 2008

Irit Gat-Viks

PhD 2002-2007, Postdoc 2007-2008

Israel Steinfeld

Programmer 2003-2004, MSc (Joint with M. Kupiec) 2004-2007

Rani Elkon

PhD 2002-2005, Postdoc 2006-2007 (both joint with Y. Shiloh)

Ofir Davidovich

Programmer 2005, MSc 2005-2007

Michal Ziv-Ukelson

Postdoc 2006-2007

Oded Apel

Programmer 2007

Rotem Sorek

PhD (Joint with G. Ast) 2003-2006

Daniela Raijman

Summer student 2004, Programmer 2004-2005, MSc 2005-2006

Gad Kimmel

PhD 2002-2006

Ran Blekhman

Programmer (Joint with Y. Shiloh) 2004-2005

Giora Sternberg

Programmer (Joint with Y. Shiloh) 2003-2005

Anna Pavtulov

Programmer (Joint with Y. Shiloh) 2005

Amos Tanay

MSc 2002, PhD 2002-2005

Reut Shalgi

MSc 2003-2005 (Joint with Tzachi Pilpel, Weizmann Institute)

Tamar Barzuza

MSc (Joint with J. Beckmann, Weizmann Institute) 2003-2004

Noga Amit

MSc 2002-2004

Koby Lindzen

MSc candidate 2004

Tzvika Hartman

PhD 2001-2004 (Joint with M. Naor, Weizmann Inst.)

Naama Arbili

Programmer 2001-2003

Nir Orlev

Programmer/MSc 2002-2003 (Joint with Y. Shiloh)

Dekel Tsur

PhD, 2002

Adi Akavia

MSc 2001-2002

Shay Halperin

PostDoc 2001-2002

Roded Sharan

PhD 2002

Nitin Arora

Intern 2002

Alon Lerner

Programmer 2001-2002

Itsik Pe'er

MSc 1995, PhD 2002

Deepak Ajwani

Summer intern 2001

Dmitry Shmulevich

MSc 2000

Assaf Natanzon

MSc 1999

Erez Hartuv

MSc 1998

Guy Mayraz

MSc 1998

Dalit Naor

Postdoc 1994-1996

Shay Litvak

MSc 1996

Yaron Pinto

MSc 1990

Haim Kaplan

MSc 1989